POLSKA SZKOŁA GRAFIKI – LINORYT PUNKTOWY w Galerii u Dyplomatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Warszawie
Organizatorzy:
Ministerstwo Spraw zagranicznych Protokół Dyplomatyczny, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, Fundacja im. Tadeusza Kulisiewicza, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki.
LINORYT PUNKTOWY
Na wystawie pt: POLSKA SZKOŁA GRAFIKI - LINORYT zaprezentowano prace Krzystofa Szymanowicza, Grzegorza Mazurka oraz Stanisława Bałdygi. Wspólną cechą eksponowanych grafik jest technika w jakiej zostały wykonane.. Linoryt punktowy jako specyficzny rodzaj opracowywania matrycy, uważany jest za polskie odkrycie w sztuce graficznej XX wieku. Artystą, który stworzył i rozwinął ten rodzaj sztuki był Józef Gielniak. Kontynuatorami techniki linorytu punktowego są graficy środowiska lubelskiego, których prace zaprezentowano na wystawie w Galerii u Dyplomatów.
Stanisław Bałdyga, Grzegorz Mazurek i Krzysztof Szymanowicz to graficy z dużym dorobkiem artystycznym, których twórczość jest znana i ceniona na całym świecie. Początkowo otwarcie ekspozycji w Galerii u Dyplomatów miało się odbyć 16 kwietnia 2010 roku. Tragiczna śmierć Mariusza Kazany Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego pod Smoleńskiem zmieniła te plany. Wystawę zorganizowano w czerwcu.
Zdjęcia: Mariusz Kosiński (MSZ) i Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz