IMPRINT
Polski   English
HOME

AKTUALNOŚCI

20 marca 2009

I Międzynarodowe Biennale Młodej Grafiki Prima Septembris – Przeciw Nienawiści
Wrocław 2009

Grafika to technika mozolnego przenoszenia na matrycę artystycznych pomysłów. Jej wyraz zasadza się na kontraście bieli i czerni – dwóch przeciwstawnych barw, pozornie niemających szans na porozumienie, jednak wspólnie budujących zwartą wizję. Projekt Prima Septembris stawia sobie za cel łączenie ze sobą ludzi różnych kultur w dniu, który historycznie uznawany jest za datę podziału, symbol rozerwania, odejścia od podstaw humanizmu. Za pomocą dialogu zbudowanego poprzez sztukę chcemy uczynić z tego dnia symbol pojednania i porozumienia między narodami.

Projekt Prima Septembris składa się z dwóch etapów.
Pierwszym z nich jest konkurs graficzny dla studentów wyższych szkół plastycznych czterech państw: Izraela, Niemiec, Polski i Rosji.
Z wszystkich nadesłanych na konkurs prac wykonane zostaną reprodukcje i powielone w tysiącach egzemplarzy. W nocy z 31 sierpnia na 1 września reprodukcje zostaną rozwieszone we Wrocławiu, we wszystkich dzielnicach miasta. Dodatkowo znajdzie się na nich napis: "Weź mnie do domu".
Spośród nadesłanych prac pięcioosobowe międzynarodowe jury wyłoni pięćdziesiąt grafik. Ich autorzy zostaną zaproszeni na wernisaż do Wrocławia. Wernisaż odbędzie się 1 września, a sami twórcy wyłonią spośród siebie zwycięzcę.

Termin nadsyłania prac na konkurs mija 30 kwietnia 2009 roku.

Drugi etap projektu obejmować będzie promocję i prezentację wystawy w kilku wybranych miastach Izraela, Niemiec, Polski i Rosji.

Ambasadorami Prima Septembris 2009 są: Dan Reisinger, Jacek Szewczyk, Oleg Yakhnin i Monika Aichele.

Dodatkowe informacje o biennale:
www.primaseptembris.pl

Bernard Żołyniak, Dyrektor Generalny Biennale, tel.: +48 660427363,
e-mail: bzolyniak@forumkultur.org.pl
Katarzyna Gondek, Sekretarz Biennale, tel.: +48 660737897,
e-mail: ka.gondek@gmail.com

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prezydecja 2011 Fundacja "Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza" Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Mazowsze serce Polski Zakochaj się w Warszawie Zamek Królewski w Warszawie Pałac w Jabłonnie Fundacja im. Mariusza Kazany Mistrerstwo Spraw Zagranicznych