IMPRINT
Polski   English
HOME

JURY MIĘDZYNARODOWE

Maria Poprzęcka

(ur. 1944), historyk sztuki, profesor doktor habilitowany, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki od 1998. Należy do Polskiej Akademii Umiejętności. W 2003 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej. Zajmuje się głównie malarstwem XIX wieku, usytuowanym w szerokim kontekście krytycznym i teoretycznym. W pracy naukowej istotne są dla niej zagadnienia metodologiczne i aksjologiczne, zwłaszcza wynikające z badań nad sztuką nowoczesną. Jest organizatorką konferencji metodologicznych w Nieborowie. Należała do Rady Programowej i Rady Muzeum mającego powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka wielu książek, ostatnio O złej sztuce (1998), Pochwała malarstwa (2000), Galeria. Sztuka patrzenia (2003).

powrót

Maksymilian Celeda

(ur. 1938) Prezes Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza; Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miłośnik sztuki, od wielu lat wspierający inicjatywy służące młodym artystom i szkolnictwu artystycznemu. Jest on między innymi inicjatorem rozbudowy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania kultury.

powrót

Mikael Kihlman

(ur. 1953) artysta grafik i kurator. Wziął udział w licznych wystawach w Szwecji i za granicą. Za swoje czarno-białe grafiki (w technice suchej igły) otrzymał wiele nagród w konkursach na całym świecie. Pracuje również jako kurator wystaw i pisze o sztuce, specjalizując się we współczesnej grafice warsztatowej. Jest bardzo silnie związany ze środowiskiem grafików szwedzkich. Był organizatorem i jednym z kuratorów ostatnich dwóch edycji Krajowych Triennale Sztuk Graficznych w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Jest członkiem Grafiska Sällskapet (Zrzeszenia Grafików Szwedzkich) i KRO (Związku Szwedzkich Artystów Plastyków). Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w Szwecji oraz innych krajach, m. in. Szwedzkiej Rady Sztuki, Modern Museum i British Museum. Mieszka w Sztokholmie.

powrót

Akira Kurosaki

(ur. 1937) jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Instytutu Technologicznego w Kioto, a obecnie profesorem-emerytem Uniwersytetu Seika w Kioto i Członkiem Zarządu Związku Artystów Grafików Japonii. Od roku 1978 pracował jako profesor gościnny lub artysta rezydent w wielu uniwersytetach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jako artysta grafik, juror i panelista wziął udział w wystawach i konkursach graficznych, zdobywając nagrody m. in. w Seulu, San Francisco, Krakowie, Łodzi, Kyoto, Kairze i Pekinie. Ostatnio japońskie Ministerstwo Kultury i Nauki przyznało mu Order Świętego Skarbu, a jako artysta-rezydent przebywał w Bard College w Nowym Jorku. Mieszka w Kioto.

powrót

Jan Pamuła

(ur. 1944) studiował malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i w Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu. Obecnie jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo, grafikę i media elektroniczne. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych i wziął udział w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Odebrał liczne nagrody, zwłaszcza za twórczość graficzną na wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Londynie, Wiedniu, Portland w stanie Oregon, Bochum i Amersfoort. Jest wieloletnim członkiem ZPAP, oraz członkiem „Grupy Krakowskiej”, wielokrotnym kuratorem oraz jurorem wystaw i konkursów.

powrót

Stanisław Wieczorek

(ur. 1943) studiował na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Pedagog macierzystej uczelni od 1969; od 1996 profesor sztuk plastycznych. W latach 1993-96 prodziekan Wydziału Grafiki, od 1996 do 2002 dziekan. Obecnie prowadzi Pracownię Multimedialnej Kreacji Artystycznej. Dwukrotny laureat nagrody MKiS za działalność dydaktyczną (1975 i 1980). Kierownik artystyczny Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego, dyrektor artystyczny czasopisma "Projekt", Prezes Stowarzyszenia Polskich Grafików Projektantów. Uzyskał wiele nagród w konkursach i na wystawach graficznych. Uprawia rysunek, malarstwo, grafikę warsztatową, grafikę użytkową, projektowanie wnętrz i wystawiennictwo.

powrót

Władysław Winiecki

(1941-2008) studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie; od roku 1977 pedagog Wydziału Grafiki macierzystej uczelni. Tytuł profesora sztuk plastycznych uzyskał w roku 2001. Prowadził Pracownię Grafiki Warsztatowej. Wielokrotny i laureat nagród Najlepsza Grafika Miesiąca i Najlepsza Grafika Roku. Zdobywca Grand Prix na VII Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie. Uprawiał grafikę warsztatową, głównie litografię, oraz malarstwo olejne i gwasz.

powrót

Boris Żutowski

(ur. 1932) studiował na wydziale książki artystycznej w Instytucie Poligraficznym w Moskwie. Od końca lat pięćdziesiątych do 1962 pracował w Studiu Elji Bielutina. Po udziale w wystawie "30 lat Związku Artystów Moskiewskich" w grudniu 1962 i osobistym skandalu związanym z Nikitą Chruszczowem zakazano mu wystawiania na terenie ZSSR. Po roku 1964 jego prace pokazywano na całym świecie. W 1969 został przyjęty do Związku Artystów ZSSR jako artysta książki i brał udział w wielu wystawach sztuki książki w ZSSR i za granicą, gdzie zdobył wiele prestiżowych nagród. W roku 1989 Muzum Ludwig w Kolonii zakupiło jego prace z cyklu "Pamięć. Polska". Mieszka i pracuje w Moskwie.

powrót

 

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prezydecja 2011 Fundacja "Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza" Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Mazowsze serce Polski Zakochaj się w Warszawie Zamek Królewski w Warszawie Pałac w Jabłonnie Fundacja im. Mariusza Kazany Mistrerstwo Spraw Zagranicznych