|
Maria Poprzęcka
(ur. 1944), historyk sztuki, profesor doktor habilitowany, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki od 1998. Należy do Polskiej Akademii Umiejętności. W 2003 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej. Zajmuje się głównie malarstwem XIX wieku, usytuowanym w szerokim kontekście krytycznym i teoretycznym. W pracy naukowej istotne są dla niej zagadnienia metodologiczne i aksjologiczne, zwłaszcza wynikające z badań nad sztuką nowoczesną. Jest organizatorką konferencji metodologicznych w Nieborowie. Należała do Rady Programowej i Rady Muzeum mającego powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autorka wielu książek, ostatnio O złej sztuce (1998), Pochwała malarstwa (2000), Galeria. Sztuka patrzenia (2003).
powrót |
|
Maksymilian Celeda
(ur. 1938) Prezes Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza; Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miłośnik sztuki, od wielu lat wspierający inicjatywy służące młodym artystom i szkolnictwu artystycznemu. Jest on między innymi inicjatorem rozbudowy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania kultury.
powrót |
|
Mikael Kihlman
(ur. 1953) artysta grafik i kurator. Wziął udział w licznych wystawach w Szwecji i za granicą. Za swoje czarno-białe grafiki (w technice suchej igły) otrzymał wiele nagród w konkursach na całym świecie. Pracuje również jako kurator wystaw i pisze o sztuce, specjalizując się we współczesnej grafice warsztatowej. Jest bardzo silnie związany ze środowiskiem grafików szwedzkich. Był organizatorem i jednym z kuratorów ostatnich dwóch edycji Krajowych Triennale Sztuk Graficznych w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Jest członkiem Grafiska Sällskapet (Zrzeszenia Grafików Szwedzkich) i KRO (Związku Szwedzkich Artystów Plastyków). Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w Szwecji oraz innych krajach, m. in. Szwedzkiej Rady Sztuki, Modern Museum i British Museum. Mieszka w Sztokholmie.
powrót |
|
Akira Kurosaki
(ur. 1937) jest absolwentem Wydziału Wzornictwa Instytutu Technologicznego w Kioto, a obecnie profesorem-emerytem Uniwersytetu Seika w Kioto i Członkiem Zarządu Związku Artystów Grafików Japonii. Od roku 1978 pracował jako profesor gościnny lub artysta rezydent w wielu uniwersytetach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jako artysta grafik, juror i panelista wziął udział w wystawach i konkursach graficznych, zdobywając nagrody m. in. w Seulu, San Francisco, Krakowie, Łodzi, Kyoto, Kairze i Pekinie. Ostatnio japońskie Ministerstwo Kultury i Nauki przyznało mu Order Świętego Skarbu, a jako artysta-rezydent przebywał w Bard College w Nowym Jorku. Mieszka w Kioto.
powrót |
|
Jan Pamuła
(ur. 1944) studiował malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i w Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu. Obecnie jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo, grafikę i media elektroniczne.
Miał ponad 50 wystaw indywidualnych i wziął udział w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Odebrał liczne nagrody, zwłaszcza za twórczość graficzną na wystawach międzynarodowych i ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Londynie, Wiedniu, Portland w stanie Oregon, Bochum i Amersfoort. Jest wieloletnim członkiem ZPAP, oraz członkiem „Grupy Krakowskiej”, wielokrotnym kuratorem oraz jurorem wystaw i konkursów.
powrót |
|
Stanisław Wieczorek
(ur. 1943) studiował na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Pedagog macierzystej uczelni od 1969; od 1996 profesor sztuk plastycznych. W latach 1993-96 prodziekan Wydziału Grafiki, od 1996 do 2002 dziekan. Obecnie prowadzi Pracownię Multimedialnej Kreacji Artystycznej. Dwukrotny laureat nagrody MKiS za działalność dydaktyczną (1975 i 1980). Kierownik artystyczny Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego, dyrektor artystyczny czasopisma "Projekt", Prezes Stowarzyszenia Polskich Grafików Projektantów. Uzyskał wiele nagród w konkursach i na wystawach graficznych. Uprawia rysunek, malarstwo, grafikę warsztatową, grafikę użytkową, projektowanie wnętrz i wystawiennictwo.
powrót |
|
Władysław Winiecki
(1941-2008) studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie; od roku 1977 pedagog Wydziału Grafiki macierzystej uczelni. Tytuł profesora sztuk plastycznych uzyskał w roku 2001. Prowadził Pracownię Grafiki Warsztatowej. Wielokrotny i laureat nagród Najlepsza Grafika Miesiąca i Najlepsza Grafika Roku. Zdobywca Grand Prix na VII Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie. Uprawiał grafikę warsztatową, głównie litografię, oraz malarstwo olejne i gwasz.
powrót |
|
Boris Żutowski
(ur. 1932) studiował na wydziale książki artystycznej w Instytucie Poligraficznym w Moskwie. Od końca lat pięćdziesiątych do 1962 pracował w Studiu Elji Bielutina. Po udziale w wystawie "30 lat Związku Artystów Moskiewskich" w grudniu 1962 i osobistym skandalu związanym z Nikitą Chruszczowem zakazano mu wystawiania na terenie ZSSR. Po roku 1964 jego prace pokazywano na całym świecie. W 1969 został przyjęty do Związku Artystów ZSSR jako artysta książki i brał udział w wielu wystawach sztuki książki w ZSSR i za granicą, gdzie zdobył wiele prestiżowych nagród. W roku 1989 Muzum Ludwig w Kolonii zakupiło jego prace z cyklu "Pamięć. Polska". Mieszka i pracuje w Moskwie.
powrót |