IMPRINT
Polski   English
HOME

KONFERENCJA

Panel filozoficzny pt. "Zderzenie cywilizacji"

Maria Poprzęcka

Gutenberg versus Microsoft

Grafika – począwszy od prymitywnych drzeworytniczych klocków, poprzez coraz bardziej różnorodne i wyszukane techniki – zawsze była drukiem. Drukiem wypukłym jak drzeworyt, wklęsłym jak miedzioryt, płaskim jak litografia – ale zawsze drukiem. Technologiczny proceder odbicia i powielenia stanowi jej istotę. Powstała u zarania epoki Gutenberga, rozwijała i rozkwitała wraz z nią. Pojawienie się technik graficznych – jak przekonywał Mieczysław Porębski – wpłynęło na przekształcenie samej struktury i funkcji sztuk wizualnych. Grafika to bowiem nie tylko inna technika, odrębny rodzaj czy gatunek sztuki, lecz coś więcej – w tamtym czasie swego rodzaju masowy, demokratyczny model funkcjonowania artystycznego przekazu.

Czy wraz z zapowiadanym zmierzchem epoki Gutenberga, epoki druku wypieranego przez technologie digitalne należy oczekiwać także schyłku grafiki? "Zderzenie cywilizacji" wywołane jako temat dyskusji z okazji Triennale Grafiki "Imprint" można rozumieć nie tylko w tym znaczeniu, jakie nadała mu znana ksiązka Samuela Huntingtona Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego. To również zderzenie cywilizacji druku z cywilizacją komputera, niosącą – parafrazując Huntingtona – nowy kształt ładu wizualnego. Rodzi się wiele pytań. Czy "grafika komputerowa" to tylko nowa technika, czy też odprysk fundamentalnych przekształceń otaczającej nas wizualności? Czy zaś "grafika warsztatowa" to tylko piękny i szlachetny, ale zamknięty rozdział sztuki? Czy należy bronić tradycji i tradycyjnego warsztatu? Czy może, nawiązując właśnie do pojęcia "imprint", otworzyć się na wszelkie działania, będące odciskiem, odbiciem, śladem? Ujrzeć początek grafiki nie w ksylograficznych klockach, lecz w tajemniczych odbiciach dłoni na ścianach paleolitycznych jaskiń, co czyni ją jednym z pierwotnych ludzkich działań i potrzeb?

Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prezydecja 2011 Fundacja "Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza" Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Mazowsze serce Polski Zakochaj się w Warszawie Zamek Królewski w Warszawie Pałac w Jabłonnie Fundacja im. Mariusza Kazany Mistrerstwo Spraw Zagranicznych